Biblioteka WOŹNICE

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2015

          IMG_1588.jpg

  Dzień Bezpiecznego Internetu  to inicjatywa Komisji Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online obchodzona w ponad 100 krajach na całym świeci. Również Biblioteka Publiczno – Szkolna filia Woźnice zaangażowała się w jego obchody i dnia 10.02.2015r. o godzinie 9:35 zorganizowała spotkanie edukacyjne, na które zaproszeni zostali uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią panią Aliną Karpienko.

Zajęcia rozpoczęto od przywitania zgromadzonych i wyjaśnienia celu ich przybycia.   Bibliotekarka wyświetliła kreskówkę edukacyjną pod tytułem „Internet”, w której główni bohaterowie Zuśka i Tunio w przejrzysty sposób przybliżyli uczniom to pojęcie. Odbyła się pogadanka na temat tego co nam daje internet. Odpowiedzi uczniów były zapisywane na plakacie.

Następnie miały miejsce projekcje kreskówek pt. ”Wyszukiwarka” i „Poczta elektroniczna” Tu także film został krótko podsumowany.IMG_1586.jpg

Kolejna kreskówka to „Czat” – tu bibliotekarka przestrzegła przed niebezpieczeństwami, które mogą czyhać w sieci, oraz w jaki sposób reagować jeśli coś nas zaniepokoi. Dzieci zapoznały się z numerem bezpłatnej infolinii Helpline, oraz zostały zaproszone do odwiedzin strony Sieci@ki.pl.

Na zakończenie odbyło się powtórzenie głównych zasad jakie należy przestrzegać, aby być bezpiecznym w sieci. Aby jeszcze bardziej utrwalić zdobyte wiadomości uczniowie wypełniali specjalnie przygotowane ćwiczenie, w którym hasłem była żelazna zasada bezpiecznego poruszania się w internecie tj „NIE PODAWAJ SWOICH DANYCH OSOBOWYCH”.

Spotkanie zakończyło wypełnienie przez uczniów ankiety ewaluacyjnej, w której określili m.in. przydatność zajęć.

Bibliotekarka podziękowała wszystkim za spotkanie oraz wykonała pamiątkowe zdjęcie.

Przeprowadzone zajęci oparte były na materiałach edukacyjnych otrzymanych od Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Zostały także rozwieszone plakaty przypominające zasady bezpiecznego internetu.